Jablka pro zdraví

Napsal Zenazenazena.bloger.cz (») 19. 9. 2012 v kategorii ZDRAVÍ, přečteno: 553×
p7090740.jpg

JABLOŇ je v našich českých zahradách nejčastějším a také nejstarším pěstovaným stromem. Znali ji už staří Féničané, Římané pak jabloně začali šlechtit a vznikaly nové odrůdy. Dnes jich existuje kolem 5 tisíc. Na jaře jablůňka jak spanilá nevěsta oděná bílým a růžovým květem láká včely.

V létě už dozrávají první letní jablka a celý barevný podzim zrají jablka červená, žlutá i nazelenalá. Trháme je do košíků a dobře uskladňujeme na zimu, kdy nás pak potěší svou šťavnatou chutí a ozdobí náš vánoční stůl. Jablíčka jsou v našem podnebí snad nejzdravějším domácím ovocem, které můžeme jíst po celý rok a prospívá našemu zdraví na rozdíl od jiných cizokrajných ovocných druhů. Podle anglického přísloví: „Jedno jablko denně a nepotřebuješ doktora.“ Podle faráře Kneippa z r. 1886: Krajíc suchého chleba a jablko je pokrm velmi krvi prospěšný.“

CO OBSAHUJE A JAK PŮSOBÍ

JABLKA obsahují pektiny, které příznivě ovlivňu­jí hladinu cholesterolu v krvi, dále cenné minerál­ní látky: draslík, hořčík, fosfor, vápník, železo, síru a mangan. Obsahují také celulózu a enzymy podpo­rující trávení, dále vitamín C, provitamin A a vitamíny skupiny B. Harmonizujístolici, při zácpě projíma- jí a při průjmu staví. Jsou vhodná při dietách, chorobách krevního oběhu, revmatismu a ne- mocech ledvin. Jablečná dieta pomáhá při choro­bách srdce, ledvin, při vysokém krevním tlaku a oty­losti, doporučuje se 1x týdně zařadit jablečný den a sníst pouze 10-12 kusů jablek. Nápoj z jableč­ného octa a medu s vodou pomáhá při únavě, bolestech svalů a klou­bů, vysokém krevním tlaku, srdečních a led­vinových potížích, při obezitě a pro ochlazení v horkém počasí. Jablečný ocet se používá i zevně ke koupelím pro zdravou pleť a vlasy a po slunění.

PRO ZDRAVÍ TĚLA

Při přípravě moučníků z domácích jablek nikdy nevy­hazujeme slupky, ale nasušíme je na topení na zimu do čajů. Osvědčené čajové směsi:

1. Čaj proti nadýmání a bolení bříška u dětí i dospělých: 2 díly jablečných slupek + 1 lžička semínek kmínu, vaříme 7 minut a scedíme.

2. Čaj lesní na běžné pití pro děti: 2 díly jableč­ných slupek + po jednom dílu listů z lesního maliní- ku, ostružiníku a jahodníku. Zalijeme vroucí vodou a louhujeme 15 minut a scedíme.

3. Čaj zimní zahřívací pro maminky: 1 čerstvé pokrájené jablko i s jadřincem + kousek skořice + 3 hřebíčky, vaříme 7 minut a scedíme. Místo jablka můžeme použít jablečný džus zředěný 1:1 vodou.

4. Čaj zahřívací a potící pro nachlazené ma­minky: 1 čerstvé pokrájené jablko i s jadřincem + 1-2 cm čerstvého kořene zázvoru nastrouhaného najemno na struhadle, vaříme 7 minut a scedíme, pijeme horké v posteli a brzy se zpotíme. Těhotným a kojícím maminkám se zázvor nedoporučuje.

5. Čaj jablečno-cibulový na zmírnění kašle u dětí: 1 čerstvé pokrájené jablko i s jadřincem + 1 pokrá­jená cibule + 1/2 lžičky semínek fenyklu (anýzu)

6. Jablečný ocet: Výborný je do salátů nebo jako léčivý nápoj a na vnější použití pro oplachování vla­sů a pokožky. Domácí příprava: Do 5litrové skle­něné lahve dáme jablka, omytá a nastrouhaná na plátky i s jadřincem, v množství asi do 2/3 lahve. Zalijeme převařenou vodou vychladlou na 30 °C tak, aby byla jablka ponořená, ale zároveň zůstalo místo pod okrajem sklenice. Zakryjeme čistým lát­kovým ubrouskem (kapesníkem) s gumičkou. Další dny musíme obsah 3x denně promíchat čistou dře­věnou vařečkou. Sklenice by měla stát v kuchyni při pokojové teplotě a obsah postupně vykvasí asi za 3 týdny. Podle alkoholové vůně poznáme správný průběh kvašení - jak kvašení slábne, vůně je více octová, až je ocet hotový. Nakonec přecedíme a na­lijeme do skleněných lahví uzavřených nejlépe vyva­řenou korkovou zátkou. Z 5litrové lahve tak získá­me asi 2 litry kvalitního domácího jablečného octa, kal usazený na dně není na závadu. Používáme ho k léčení, pití, do salátů nebo ke koupelím.

7. Léčivý nápoj při únavě, bolestech svalů a klou­bů, vysokém krevním tlaku, srdečních a ledvino­vých potížích, při obezitě a pro ochlazení v hor­kém počasí: 2 čajové lžičky pravého jablečného octa smícháme s 1 lžičkou medu ve sklenici pramenité vody a vypijeme.

8. Pro lesklé zdravé vlasy a na chladivé obkla­dy pro pokožku spálenou sluncem: 1-2 lžíce ja­blečného octa nalijeme do umyvadla s vodou k opla­chování vlasů po umytí nebo pokožky spálené od slunce.

Zdroj: Magdaléna Staňková - Krohnová - Bylinky pro děti a maminky, nakladatelství Grada

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Anetka z IP 188.175.222.*** | 23.10.2015 09:53
Já mám jablka moc ráda. Člověk by je měl do jídelníčku zařadit častěji, uvidí, že mu přinesou i štíhlejší linii www.zdravi-nemoc.cz/jak-vam-jablka-pomohou-zhubnout Super osvěží!
Anonym z IP 78.102.183.*** | 5.2.2022 19:59
Dobrý den,
zdravá strava je pro každého. <a href="https://fitkitchen.cz/">Tady</a> je jeden super tip. Pomohlo mi to zhubnout a začít se znovu cítit dobře. A ono opravdu nestačilo moc a dopadlo by to blbě... smile Je potřeba začít se změnou u sebe.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a čtyři