Levá a pravá mozková hemisféra

Napsal Zenazenazena.bloger.cz (») 29. 7. 2011 v kategorii ZDRAVÍ, přečteno: 717×
p8170068.jpg

Americký neurofyziolog Roger Wollcot Sperry získal za svůj výzkum o obou mozkových hemisférách Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Společně se svými spolupracovníky objevil, že oblast činnosti levé hemisféry mozku se obecně zaměřuje na:

jazyk

logiku

počítání

psaní

notorické reakce

pojem o čase

Pravá hemisféra mozku se zase obecně zaměřuje na duševní činnosti, v nichž hrají zásadní roli:

sluchové vjemy a hudba

má převahu uvědomování si komplexních souvislostí

představivost

denní snění

barva

dimenze

Sperry rovněž odhalil, že když je levá hemisféra mozku aktivní, pravá he­misféra přejde do jakéhosi uvolněného, polomeditativního stavu spojeného s vlněním alfa. Nastane-li obrácená situace, tedy když pracuje pravá hemi­sféra, přejde do tohoto stavu zase hemisféra levá.

Následné experimenty ukázaly, že prakticky každý disponuje plnou škálou duševních schopností. Bohužel, díky špatnému způsobu vzdělávání a nespráv­ným informacím má většina z nás sklon se domnívat, že má vrozené vlo­hy pouze pro některé z těchto oblastí, zatímco pro ostatní již ne (a obvykle předpokládáme, že jsou orientovány na činnosti spojené buď s levou, nebo pravou hemisférou mozku, a jen zřídkakdy, že jsou průnikem obou). A máme prostě jasno v tom, že jakékoli úspěchy ve slabších oblastech jsou pro nás jednou provždy nedosažitelné. Jenže správněji by naše sebehodnocení mělo znít takto: „Dosud se mi podařilo rozvinout tyto ooblasti potenciálních schopností, zatím­co ty ostatní jsem z různých důvodů prozatím ponechal v nečinnosti.“

Díky Sperryho výzkumu začaly miliony lidí procvičovat ty stránky duše­ních schopností, které nesprávně považovaly za „slabší“. Zjistily, že tyto „slab­ší“ vlohy, jsou-li rozvíjeny pod vedením správných učitelů, mohou rozkvést bez ohledu na věk. Poznaly také, že nově získané schopnosti zpětně ovlivňu­jí vlohy získané již dřív, které se pak díky tomu dále rozšiřují.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Géniové světových dějin - přední vědci a umělci jako Einstein a Picasso - nevynikali pouze v činnostech odpovídajících jedné straně mozku, ale rozsah jejich zájmů a aktivit byl mimořádně široký? Slav­ní vědci přišli na rozhodující nápady během denního snění a většina velkých umělců a hudebníků se vyznačovala až neuvěřitelnou organizovaností a analytickým přístupem, zejména ve vztahu ke své práci.

Takovouto rovnováhu mezi levou a pravou stranou mozku potřebuje do­sáhnout každý z nás. Když se nám to nepodaří, staneme se relativně nevý­konnými. Jinak řečeno, ať se již rozvíjíme sami či používáme jakýkoli systém rozvoje našich inteligencí, musíme zajistit, aby obě strany mozku byly aktiv­ně vyváženy.

Zdroj: Tony Buzan - Jděte na to chytře, nakladatelství Columbus

zdroj:  doktorka.cz


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a pět