
Exekuce obrana
Pokud na Vás tzv. příjde exekuce, je to vždy nepřijemné. Exekuce může být oprávněná i neoprávněná. Obrana proti exekuci není jednoduchá, i když jsou zde možnosti. Pokud chcete vědět jak zastavit oprávněnou exekuci, kontaktujte nás.
Exekuce neoprávněná - obrana
Obrana proti nařízené exekuci není snadná věc. Dokonce ani pro toho, kdo se do problémů dostal zcela nevinně. Exekutora od svých dveří odehnat nemůžete, zbývá jen právní cesta odvolání a žalob.
Bránit se můžete těmito způsoby:
odvoláním proti usnesení o nařízení exekuce
návrhem na odklad provedení výkonu rozhodnutí
vylučovací žalobou
návrhem na zastavení exekuce
stížností na postup exekutora k Exekutorské komoře ČR
Exekuce - základní rady v obraně
Opakovaně se vyskytují případy, kdy exekutor neoprávněně vstoupí do bytu a odveze z něho věci patřící lidem, kteří nikomu nic nedluží. Tyto rady jsou pro ty, jimž exekutor zabavil věci neoprávněně.
1. Mějte přehled o všech cenných věcech, abyste hned zjistili, které vaše věci exekutoři odvezli. Své vlastnické právo k zabaveným věcem budete muset prokázat doklady jako jsou paragony, kupní nebo darovací smlouvy, usnesení o vypořádání dědictví, o vypořádání společného jmění manželů, apod. Důležité je, aby byli ochotni svědčit u soudu.
2. Požádejte exekutora, aby vám ukázal soudní rozhodnutí o nařízené exekuci. Poté zavolejte 158, aby prohlídce asistovala policie, a až pak exekutora do bytu vpusťte. Pokud policie nebude moci, postačí i soused či přátelé.
3. Pokud najdete svůj byt poloprázdný, zavolejte 158 a ohlašte vyloupení bytu. První protokol, ve kterém bude napsáno, že jde o exekuci, a bude v něm uveden exekuční úřad, si od policie vyžádejte. Máte na něho jako poškozený nárok a máte v ruce důkaz o tom, kdo má vaše věci.
4. Sepište všechny věci, o které jste přišli a s tímto seznamem navštivte exekutora. Předložte mu kopie dokladů (paragony, kupní a darovací smlouvy) a vyzvěte ho, aby vám vaše věci vrátil. Odmítne-li, podejte na něho u vašeho okresního soudu žalobu o vydání věcí.
5. Pokud vám exekutor tvrdil, že musíte podat tzv. vylučovací žalobu, poučil vás nesprávně. Vylučovací žalobu může podat pouze dlužník, jeho manžel a osoby, které jsou s dlužníkem spoluvlastníky zabavené věci. Nikdo jiný.
6. Pokud do vašeho bytu vstoupil exekutor, aniž by si s Vámi sjednal předchozí prohlídku, můžete podat trestní oznámení pro porušení domovní svobody a stížnost Exekutorské komoře ČR. Vznikla-li vám škoda, můžete u vašeho okresního soudu podat žalobu na Ministerstvo spravedlnosti ČR o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem.
Exekuce cizí věci - obrana
Tyto rady jsou pro ty, proti kterým je exekuce oprávněně, chtějí ale zabránit zabavení majetku, který patří někomu jinému.
Zabaví-li exekutor věci, které prokazatelně patří někomu jinému než vám, trvejte na sepsání protokolu. Když to exekutor odmítne, požádejte o jeho sepsání policii.
Dalším krokem by mělo být to, aby majitel neoprávněně zabaveného majetku o věci informoval exekutora. Získá tak důkaz o tom, že exekutora na celou záležitost upozornil.
Poté musíte podat vylučovací žalobu k soudu, který rozhodl o nařízení exekuce.
Exekutor je ze zákona povinen uhradit případnou škodu, kterou během exekuce způsobí. Proto pokud k takové situaci dojde, je důležité k tomu pořídit dostatečnou dokumentaci. Na jejím základě posléze můžete být odškodněni. Pokud máte jakékoliv další pochybnosti o provedené exekuci, můžete se obrátit na exekutorskou komoru, kde také můžete případně podat stížnost. V případě závažnějších prohřešků můžete podat i trestní oznámení na Policii České republiky.