OBRANA PROTI EXEKUCI

Napsal Zenazenazena.bloger.cz (») 28. 5. 2012 v kategorii ex-tra silné kafe, přečteno: 641×
pa090083.jpg

Exekuce obrana

Pokud na Vás tzv. příjde exekuce, je to vždy nepřijemné. Exekuce může být oprávněná i neoprávněná. Obrana proti exekuci není jednoduchá, i když jsou zde možnosti. Pokud chcete vědět jak zastavit oprávněnou exekuci, kontaktujte nás.

Exekuce neoprávněná - obrana

Obrana proti nařízené exekuci není snadná věc. Dokonce ani pro toho, kdo se do problémů dostal zcela nevinně. Exekutora od svých dveří odehnat nemůžete, zbývá jen právní cesta odvolání a žalob.

Bránit se můžete těmito způsoby:

odvoláním proti usnesení o nařízení exekuce

návrhem na odklad provedení výkonu rozhodnutí

vylučovací žalobou

návrhem na zastavení exekuce

stížností na postup exekutora k Exekutorské komoře ČR

Exekuce - základní rady v obraně

Opakovaně se vyskytují případy, kdy exekutor neoprávněně vstoupí do bytu a odveze z něho věci patřící lidem, kteří nikomu nic nedluží. Tyto rady jsou pro ty, jimž exekutor zabavil věci neoprávněně.

1. Mějte přehled o všech cenných věcech, abyste hned zjistili, které vaše věci exekutoři odvezli. Své vlastnické právo k zabaveným věcem budete muset prokázat doklady jako jsou paragony, kupní nebo darovací smlouvy, usnesení o vypořádání dědictví, o vypořádání společného jmění manželů, apod. Důležité je, aby byli ochotni svědčit u soudu.

2. Požádejte exekutora, aby vám ukázal soudní rozhodnutí o nařízené exekuci. Poté zavolejte 158, aby prohlídce asistovala policie, a až pak exekutora do bytu vpusťte. Pokud policie nebude moci, postačí i soused či přátelé.

3. Pokud najdete svůj byt poloprázdný, zavolejte 158 a ohlašte vyloupení bytu. První protokol, ve kterém bude napsáno, že jde o exekuci, a bude v něm uveden exekuční úřad, si od policie vyžádejte. Máte na něho jako poškozený nárok a máte v ruce důkaz o tom, kdo má vaše věci.

4. Sepište všechny věci, o které jste přišli a s tímto seznamem navštivte exekutora. Předložte mu kopie dokladů (paragony, kupní a darovací smlouvy) a vyzvěte ho, aby vám vaše věci vrátil. Odmítne-li, podejte na něho u vašeho okresního soudu žalobu o vydání věcí.

5. Pokud vám exekutor tvrdil, že musíte podat tzv. vylučovací žalobu, poučil vás nesprávně. Vylučovací žalobu může podat pouze dlužník, jeho manžel a osoby, které jsou s dlužníkem spoluvlastníky zabavené věci. Nikdo jiný.

6. Pokud do vašeho bytu vstoupil exekutor, aniž by si s Vámi sjednal předchozí prohlídku, můžete podat trestní oznámení pro porušení domovní svobody a stížnost Exekutorské komoře ČR. Vznikla-li vám škoda, můžete u vašeho okresního soudu podat žalobu na Ministerstvo spravedlnosti ČR o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem.

Exekuce cizí věci - obrana

Tyto rady jsou pro ty, proti kterým je exekuce oprávněně, chtějí ale zabránit zabavení majetku, který patří někomu jinému.

Zabaví-li exekutor věci, které prokazatelně patří někomu jinému než vám, trvejte na sepsání protokolu. Když to exekutor odmítne, požádejte o jeho sepsání policii.

Dalším krokem by mělo být to, aby majitel neoprávněně zabaveného majetku o věci informoval exekutora. Získá tak důkaz o tom, že exekutora na celou záležitost upozornil.

Poté musíte podat vylučovací žalobu k soudu, který rozhodl o nařízení exekuce.

Exekutor je ze zákona povinen uhradit případnou škodu, kterou během exekuce způsobí. Proto pokud k takové situaci dojde, je důležité k tomu pořídit dostatečnou dokumentaci. Na jejím základě posléze můžete být odškodněni. Pokud máte jakékoliv další pochybnosti o provedené exekuci, můžete se obrátit na exekutorskou komoru, kde také můžete případně podat stížnost. V případě závažnějších prohřešků můžete podat i trestní oznámení na Policii České republiky.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a dvě